Perfekcyjny makijaż ślubny - Odpowiedzi i porady od wizażystki Patrycji Chlipały

Perfekcyjny makijaż ślubny - Odpowiedzi i porady od wizażystki Patrycji Chlipały

Rozmowa z Patrycją Chlipałą, wizażystką, która ukończyła dwuletnią szkołę wizażu i stylizacji Artystyczna Alternatywa w Krakowie, a także posiada dyplom czeladniczy w zawodzie wizażystka/stylistka.

Makijaż ślubny

Makijaż ślubny — czy jest tak ważny jak suknia ślubna?

Konsultantki Salonu Sukien Ślubnych Bella Rossa (dalej: Bella Rossa): Zacznijmy od całkowitych podstaw – czy koniecznie trzeba malować się w dniu ślubu? Co daje Pannie Młodej dobrze wykonany make-up? I co z tymi Paniami, które na co dzień w ogóle się nie malują?

Patrycja Chlipała (dalej: P.Ch.): W dniu ślubu najistotniejsze jest to, jak Panna Młoda chce wyglądać. Jeśli dobrze czuje się bez makijażu, to moim zdaniem nie trzeba się malować. Choć, aby zapewnić sobie komfort, warto wykonać lekki, świeży makijaż. W mojej opinii dobrze dobrany makijaż dodaje pewności siebie. Jeśli Panna Młoda nie maluje się na co dzień, ważne jest, by umówić się na makijaż próbny, wtedy dobieramy sobie idealny makijaż. Panna Młoda ma szansę wybrać, w czym czuje się najlepiej. To tak, jak z szytą na miarę sukienką (śmiech).

Kondycja skóry i rodzaj makijażu - na co powinnyśmy zwrócić uwagę?

Bella Rossa: Podkreślmy rolę prawidłowej pielęgnacji skóry, bo przecież jej kondycja też odkrywa ważną rolę w końcowym efekcie. Dobra makijażystka zakryje niedoskonałości, ale lepiej, jeśli już na wstępie jest ich jak najmniej. Tymczasem stres ślubny, zarywanie nocy, dopinanie wszystkiego na ostatni guzik i życie w tzw. niedoczasie sprzyja powstawaniu cieni pod oczami, zaskórników i innych zmian. Jak dbać o skórę przed ślubem, by była w jak najlepszym stanie?

P.Ch.: Najlepiej ocenić stan skóry na kilka miesięcy przed dniem ślubu. Wtedy mamy odpowiednią ilość czasu na poprawę. Dobra pielęgnacja przedłuży trwałość makijażu. Oczywiście my, wizażystki, znamy triki, by zakryć pewne mankamenty, ale jednak struktury nie oszukamy. Dlatego najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie skóry, przywracaniem jej równowagi oraz mocne nawilżenie. W moim odczuciu to właśnie sprawia, że skóra pozostaje w równowadze i dobrej kondycji.

Bella Rossa: Jeśli już udało nam się zadbać o skórę i ustaliłyśmy, że wolimy pokazać się w make-upie, to jak zdecydować, jaki powinien być nasz idealny makijaż ślubny? I czym się różni od tego, w jaki sposób malujemy się codziennie?

P.Ch.: Idealny makijaż to taki, w którym Panna Młoda będzie się czuć dobrze. Powinien być trwały, wykonany profesjonalnymi kosmetykami.

Bella Rossa: Dobrze, a co z Paniami, które preferują mocny makijaż? Panuje powszechne przekonanie, że ślubny make-up powinien być trwały, ale delikatny. Tymczasem, biorąc pod uwagę, ile z nas lubi grubszą kreskę albo bardziej intensywne kolory cieni, zdecydowanie się na make-up no make-up wydaje się trochę nie na miejscu.

P.Ch.: Jestem zdania, że jeśli ktoś lubi ciemniejsze oko czy wyciągniętą kreskę, to nie ma problemu. Trzeba mieć wyczucie. Lecz przeważnie Panie wybierają subtelniejsze makijaże, a w nich królują odcienie brązu, zgaszone róże…

Makijaż ślubny, a pora roku i długość trwania wesela — czy ma to znaczenie?

Bella Rossa: Czy makijaż ślubny różni się w zależności od pory roku, o której odbywa się wesele? I czy Panna Młoda może być wymalowana tak samo, jak np. jej druhny?

P.Ch.: Makijaż oraz produkty dobieramy do skóry i potrzeb Pani Młodej. Jeśli chodzi o trwałość, powinien być taki o każdej porze roku. Co do drugiej kwestii, to Pani Młoda ma być w tym dniu wyjątkowa, więc druhny raczej wybierają inne makijaże. Oczywiście może być wpleciony wspólny akcent, żeby wszystko stanowiło spójność, ale z reguły najbliższe osoby z towarzystwa Panny Młodej wybierają makijaże, w których po prostu dobrze się czują.

Bella Rossa: To jaki tak naprawdę powinien być dobry ślubny makijaż?

P.Ch.: Przede wszystkim trwały, ponadczasowy, dopasowany do potrzeb i urody Panny Młodej. Fotograficzny (ważne, by używane były produkty bez krzemionki, bo to ona sprawia, że na zdjęciu może pojawić się flesh back, czyli takie białe plany).

Bella Rossa: Poza samym ślubem mamy jeszcze wielogodzinne obiady czy wesela. W jaki sposób zadbać o to, by makijaż ślubny utrzymał się przez cały ten czas? W końcu żadna kobieta nie chciałaby później zobaczyć na zdjęciach rozmazanych smug zamiast perfekcyjnego blendu i wyrazistej kreski.

P.Ch.: Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie skóry, następnie użycie profesjonalnych kosmetyków, no i wykończenie makijażu. Teraz producenci oferują wiele produktów, które zapewniają przedłużoną trwałość bez efektu maski czy pudrowości na skórze.

M Makijażystka na ślub i wesele — jak wybrać tę idealną?

Bella Rossa: No właśnie, bardzo istotny jest ten akcent kładziony na dobrej jakości kosmetykach. Z biegiem lat coraz więcej Panien Młodych decyduje się na pomoc profesjonalnych kosmetyczek i makijażystek. Jak wybrać taką osobę, która jednocześnie dopasuje nam odpowiedni makijaż i będzie otwarta na nasze propozycje czy przyzwyczajenia?

P.Ch.: Teraz branża Beauty niezwykle szybko się rozwija, dlatego jeśli szukamy Tej Idealnej Makijażystki, warto wcześniej przejrzeć jej portfolio w social mediach, zwrócić uwagę na szczegóły oraz na jakich produktach pracuje i czy nadal się szkoli, by być na bieżąco.

Bella Rossa: Dobrze, przyjmijmy, że znalazłyśmy już odpowiednią osobę. A co teraz z dopasowaniem make-upu do całego outfitu? Czy rzeczywiście najlepiej jest pokazać wizażystce czy makijażystce, jaką suknię ślubną wybrałyśmy? W końcu trudno wyobrazić sobie Pannę Młodą w delikatnej sukni boho i ostrym makijażu à la femme fatale. Czy jednak to wcale nie jest takie złe połączenie?

P.Ch.: Aby wszystko ze sobą współgrało, warto jest chociaż opisać, jakie będą dodatki (np. biżuteria złota czy srebrna), jaka suknia, czy jest mocno zdobiona… I wtedy wybieramy, czy bardziej adekwatny będzie subtelniejszy makijaż, czy jednak stawiamy na mocny make-up, ponieważ suknia jest bardziej wyrazista, odważna... Dzięki temu Panna Młoda nie będzie wyglądać na przerysowana.

Bella Rossa: Teraz z kolei chętnie posłuchamy, czego absolutnie nie robić. Jakie są kardynalne błędy w makijażu ślubnym?

P.Ch.: Według mnie, kardynalnym błędem jest niedopasowanie makijażu do urody – i tu mam na myśli nieodpowiedni kształt oka bądź brak symetryczności. Na pewno niezwykle ważną rzeczą jest odpowiednie dopasowanie kolorów. Przykładowo brązy mogą pasować każdemu, ale ktoś o ciepłej tonacji tęczówki będzie wyglądać niekorzystnie w chłodnych odcieniach. Nieodpowiednie dopasowanie kolorów może sprawić, że makijaż doda kilka lat, odbierze świeżość i nie będzie spójny z urodą.

Ile kosztuje makijaż ślubny?

Bella Rossa: Czyli wiemy już, że warto zadbać o skórę, umówić się na profesjonalny makijaż wykonany wysokiej jakości kosmetykami i zadbać o odpowiednie dobranie makijażu do typu urody czy ogólnego outfitu Panny Młodej… No dobrze, a teraz porozmawiajmy o kwestii praktycznej. Na ile przed ślubem trzeba zarezerwować termin u wybranej przez nas makijażystki? I ile standardowo kosztuje taka usługa?

P.Ch.: Zacznę od końca (śmiech). Rynek krakowski oferuje przedział między 180zł a 250zł. Tutaj też trzeba pamiętać o pakietach, których cena już jest większa. Co do terminu, najlepiej rezerwować go na rok bądź pół roku przed dniem ślubu, wtedy mamy odpowiednią ilość czasu na umówienie makijażu próbnego oraz ustalenie godziny. Często makijaże ślubne obejmują również make-upy osób z najbliższego grona Państwa Młodych, dlatego tak ważna jest wcześniejsza rezerwacja daty. Wtedy makijażystka ma możliwość zarezerwowania sobie więcej czasu w tym dniu, aby móc wykonać dodatkowe makijaże.

Bella Rossa: Czy jest jakiś sposób, by zabezpieczyć się na wypadek, gdyby osoba, z którą umówiłyśmy się na makijaż ślubny, z różnych przyczyn nie mogła wywiązać się z tego zobowiązania? W końcu żadna Panna Młoda nie chciałaby dowiedzieć się na dzień przed ślubem, że nie ma szans na profesjonalny makijaż w najważniejszym dniu swojego życia.

P.Ch.: Oczywiście… i tutaj mówimy o umowie w dwie strony. Jeśli z winy makijażystki usługa się nie odbędzie, zapewniamy zastępstwo plus zwrot zadatku.

Bella Rossa: Dziękujemy! Teraz Panny Młode z pewnością będą lepiej zorientowane, jak wygląda kwestia makijażu ślubnego.

BSM

Śledź na Instagramie:
Patrycja Chlipała: @vogule_patii
Modelka Narmina Rahmanova: @narmina_rahmanova
Fotograf Anna Sołtys: @adriannasoltys.studio